Ferie zimowe na Świetlicy Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Krasnymstawie

2Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Już po raz czwarty nasza Świetlica zorganizowała Ferie dla 20 wychowanków w okresie od 11 do 22 lutego 2019 roku. Dzieci miały okazję przeżyć wiele niezapomnianych chwil, pełnych radości. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Począwszy od zabaw ruchowych, tańców integracyjnych, karaoke, gier świetlicowych, planszowych, karcianych poprzez wycieczki, wyjazdy i wyjścia, a kończąc na zajęciach plastycznych, rękodzielniczych. Wychowankowie spotykali się codziennie przez okres dziesięciu dni.

 Ferie zimowe na Świetlicy rozpoczęliśmy od zapoznania wychowanków z zasadami bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Wychowankowie dość uważnie wysłuchali prelekcji przygotowanej przez wychowawczynie Świetlicy.

W pierwszym tygodniu ferii wychowankowie wykonywali prace plastyczne, a zarazem konkursowe „Jak bezpiecznie spędzam ferie zimowe?. Techniki malarskie były różne: od malowania na folii, wyklejania,poprzez malowanie kredkami do malowania plakatówkami.

Następnego dnia wychowankowie wcielili się w role piosenkarzy i piosenkarek. Śpiewali znane piosenki w wersji karaoke.

Kolejnego dnia wychowankowie wybrali się do kina Morskie Oko na film familijny "Ralph Demolka" opowiadający o przygodach Ralph’a i Vanellope, W inteligentny sposób opowiada o dojrzewaniu oraz odkrywaniu wartości i uroków przyjaźni. Zachwyca w warstwie fabularnej i wizualnej, nie brakuje w nim też dobrego humoru.

Byliśmy także w Teatrze Muzycznym na baśni muzycznej na motywach Charles’a Perraulta „Kopciuszek”. Opowiada ona o uczciwości i pracowitości, skromności człowieka. Są to cechy pozytywne bohaterki, które zasługują na pochwałę i nagrodę. Natomiast macocha i jej córki to postacie godne krytyki. Wychowankowie z wielkim skupieniu i zainteresowaniu oglądali baśń. W każdej bajce wygrywa zawsze dobro.

Obchodziliśmy również na Świetlicy Walentynki. Celem zajęć było umacnianie więzów przyjaźni, rozwijanie umiejętności okazywania uczuć oraz rozwijanie kreatywności uczniów. Wychowankowie poznali historię święta walentynkowego oraz jego patrona. Nauczyli się ozdabiać piernikowe serca kolorowymi cukrowymi pisakami.

Jedliśmy przepyszny posiłek, a mianowicie pizzę w Pizzerii. Tam degustując różne smaki pizzy, wychowankowie starali się jednocześnie przestrzegać zasad kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

Drugi tydzień ferii przebiegł nam na sportowo- rekreacyjnie. Odwiedziliśmy Strefę Wysokich Lotów w Lublinie- Park Trampolin. Zajęcia dedykowane były dzieciom wkraczającym w świat gimnastyki i aktywności fizycznej. Poprzez gry, zabawy oraz odpowiednie narzędzia metodyczne trener zachęcał najmłodszych do uprawiania sportu. Podczas zajęć rozwinęli sprawność ruchową, koordynację, szybkość, a także umiejętność współpracy w grupie. Treningi w basenach, aeroball, regulowane kosze do gry, ścieżkach trampolinowych, trapezy pozwoliły na przełamywanie barier fizycznych oraz pokonywanie strachu.

Zażywaliśmy również ruchu na świeżym powietrzu, ćwicząc, bawiąc się na placu zabaw lub grając w piłkę nożną.

Graliśmy także w gry stolikowe. Wychowankowie sprawdzali swoje umiejętności w grach edukacyjnych.
Wybraliśmy się również do kina Morskie Oko na film familijny "Lego Przygoda”. Film opowiada historię ludzika Lego o imieniu Emmet, który dowiaduje się, że jest legendarnym wybrańcem, mającym wyzwolić krainę klocków spod władzy okrutnego dyktatora – Lorda Biznesa.
Był to bardzo miły czas, spędzony w twórczy, aktywny sposób.